Олексій Баганець
Адвокат, правозахисник

До чого може призвести така реформа прокуратури

29 жовтня 2019
До чого може призвести така реформа прокуратури

Сьогодні отримав відповідь із Офісу Президента України на свій відкритий лист від 11.10.2019 року на ім’я Володимира Олександровича Зеленського

До чого може призвести така реформа прокуратури

 

Сьогодні отримав відповідь із Офісу Президента України на свій відкритий лист від 11.10.2019 року на ім’я Володимира Олександровича Зеленського, в якому заступник начальника відділу підрозділу розгляду звернень громадян повідомив про те, що моє звернення передано до інформаційно-аналітичного відділу для вивчення і використання в роботі, а копію направлено, Ви не повірите, в Генеральну прокуратуру. Тобто, фактично, Президент України з моїм листом так і не був ознайомлений, його оточення мабуть не вважало це за потрібне, виходячи з того, що «не царскоє ето дєло» читати звернення своїх виборців.

 

І даремно, бо шкідливі наслідки від нинішнього так званого «реформування», а фактично знищення органів прокуратури на підставі неконституційного, і це не тільки моя думка, закону, набирають обертів. Кілька днів тому назад, у ЗМІ оприлюднено інформацію одного із голів «конкурсних комісій» ГПУ про те, що, начебто, майже третина прокурорів ГПУ (197 осіб), які подали заяви, не пройшли перший етап переатестації – здачу тестів на предмет володіння професійними знаннями. До цього ж не з’явилися для проходження даної процедури ще 177 прокурорів центрального апарату. Я так зрозумів, що це ті, хто подав заяви на переатестацію, але, потім передумали, бо впевнились (це видно із їх спілкування в соціальних мережах) в тому, що неминуче будуть поновлені судом на посадах в результаті свого незаконного звільнення із роботи по викладених в названому вище законі антиконституційних мотивах. Ви тільки вдумайтесь, із 1088 прокурорів центрального апарату ГПУ, які повинні були пройти, так звану, «переатестацію» на першому етапі, вже будуть звільнені з роботи 374 працівника, більшість із яких, я впевнений, є професійно підготовленими прокурорами, здатними належним чином виконувати свої службові функції. Тому, шановні друзі, не ведіться на відвертий обман, який поширюють нові керівники ГПУ і найняті за іноземні кошти, так звані, «представники іноземних організацій»,  чи ще як їх називають – «незалежні експерти», про те, що ці прокурори «провалили» атестацію. Ну, по-перше, мало хто повірить, що такими «професійно не здатними» виявились, наприклад, керівник Управління спеціальних розслідувань протягом 2014-2019ирокув Сергій Горбатюк, чи його заступник Віталій, прізвище, нехай він мене вибачає, я забув, стаж слідчої роботи яких складає, як мінімум, не менше 20-25 років, той же начальник відділу процесуального керівництва за розслідуванням справ Майдану Олексій Донський, троє чи навіть четверо слідчих із особливо важливих справ ГПУ та двоє чи троє прокурорів – процесуальних керівників за розслідуванням злочинів на Майдані!!!

 

По-друге, обмінюючись думками із своїми колегами, в тому числі й в соціальних мережах, з приводу якості і фаховості підготовлених, для перевірки професійних знань прокурорів, запитань в тестах, я одержав інформацію про те, що до 70% із них взагалі не стосуються безпосередніх прокурорських функцій. І тому, друзі, я не погоджуюсь із повідомленням одного із членів таких «конкурсних комісій» ГПУ із числа «авторитетних міжнародних організацій», для якого, до речі, така участь у відборах працівників правоохоронних органів вже стала майже професійною, оплачуваною діяльністю, (або він збрехав свідомо, або, не володіючи достатньою інформацією та рівнем професійної підготовки, завів суспільство в оману) про те, що питання для прокурорів «були прості і стосувалися базових тем».

 

У зв’язку з цим, ще раз наголошую, що подібні твердження випадкових людей, які претендують на роль суддів по відношенню до прокурорів не відповідають дійсності. Ну, скажіть мені, будь-ласка, звідкіля, виходячи із яких функцій і повноважень, прокурор, який весь період свого професійного життя займається розкриттям і розслідуванням кримінальних правопорушень, може і повинен знати: наприклад, скільки білків міститься в 100 грамах м’яса  яловичини?! Хіба це не підриває довіри до таких «атестацій» і до самого Генерального прокурора, який підписав відповідне Положення і наказ?! Хіба не повинно виникати у нього та його заступників закономірне запитання: з ким вони збирається працювати в подальшому, приймаючи до уваги і ту обставину, що ці «реформи» колись повинні закінчитися і потрібно буде забезпечувати виконання покладених на прокуратуру функцій?! Що в такому разі вони можуть пояснити в майбутньому, коли суспільство почне вимагати результатів боротьби із злочинністю та корупцією, а тим більше – забезпечувати дотримання прав і свобод громадян, Президенту України, який, нагадую, обіцяв, наприклад, покарати злодіїв і корупціонерів з попередньої влади?!

 

Або чи може бути мірилом справжньої професійної майстерності прокурорів відповідь на питання: з якою метою чи для чого потрібен службовий кінь (мабуть розробники мали на увазі – в поліції) на що і Інтернеті справедливо з’явилися фото жаби?  Тим більше, що і запропонована у тестах, начебто, правильна відповідь «для затримання злочинця» особисто у мене викликала певні сумніви. Хоча, я думаю, що правильною була би відповідь про призначення службового коня в поліції «для патрулювання території у складних природних умовах (гірська місцевість, ліси чи лісопаркова зона, або болотиста місцевість і т. д.)».

 

Тому, яка може бути довіра до такого «тестування», рівня якості поставлених питань і, тим більше, відповідей на них саме для перевірки «професійної підготовки прокурорів», якщо до цього часу Генеральною прокуратурою так і не було оприлюднено для суспільства даних про те, хто саме із незалежних та авторитетних фахівців перевіряв ці тести і який висновок з цього було зроблено на предмет їх придатності для таких цілей. Окрім того, про яку довіру до результатів такого «тестування» можна говорити, якщо необхідну кількість балів набрав, наприклад, працівник ГПУ, який вже років 15-ть не займався практичною діяльністю по здійсненню досудового розслідування чи процесуального керівництва, а перетворився за цей час у такого собі «паперового клерка», або прокурор, який не тільки не знає державної мови, а навіть російською спілкується невдало, або працівник ГПУ, який ще півроку тому назад видавав номерні знаки в реєстраційному центрі МВС, і так далі, в той час як прокурори із числа таких собі «робочих конячок», нехай вони вибачають мене за таку назву, зазначений іспит не здали?! Я особисто знаю декого із тих, хто працював під моїм керівництвом і зарекомендував себе виключно позитивно з професійної точки зору.

 

І зовсім не другорядним є те, що затіяна ГПУ «реформаторська» процедура тестування і проходження цієї, так званої, «атестації» уже заподіяла істотної шкоди як проведенню досудового розслідування по великій кількості вчинених злочинів, так і здійсненню правосуддя.

 

Зокрема, за даними ЗМІ, у Верховному Суді через переатестацію прокурорів були зняті із розгляду одразу  13 із 32 справ, спланованих на 24 жовтня поточного року. Та і самі прокурори цього не приховують і стверджують, що у всіх органах прокуратури готуються або до тестів, або до звільнення з роботи, після чого, багато з них збираються подавати позови до суду про поновлення на роботі, а їх, попереджаю, будуть сотні! Відслідковували журналісти і порядок здійснення правосуддя у місцевих та апеляційних судах, в першу чергу по резонансних справах.

 

Так, журналісти прибули у Броварський місцевий суд Київської області на процес по звинуваченню бувшого народного депутата України Надії Савченко, але, розгляд обвинувального акту в черговий раз було відкладено, із за неявки в судове засідання прокурора чи прокурорів, у зв’язку з тим, що вони також готуються до здачі тестів. І таких справ у судах знаходиться більше чим достатньо, в тому числі і у справах, де обвинувачені знаходяться під вартою. Тобто, в результаті такого «реформування» прокуратури уже мають місце масові порушення прав громадян на доступ до правосуддя та розгляд їх справ у розумні терміни, але, на це, нинішнє керівництво ГПУ взагалі не звертає уваги.

 

Окрім того, так­­­ співпало, що ще день чи два назад у ЗМІ з’явилися відповідні повідомлення і навіть були оприлюднені дуже цікаві документи, про які ні Офіс Президента, ні нинішній Генеральний прокурор  суспільство не повідомили, а потрібно було, бо із їх змісту, як для мене, вбачається дуже багато цікавого, в тому числі і навіть відповіді на деякі наші запитання.
 
    Так, на фоні бурхливих подій навколо намагань влади реалізувати так званий «План Штайнмаєра» щодо врегулювання ситуації на Донбасі, дуже цікавим видається «План спільних дій, щодо реалізації проекту міжнародної технічної допомоги», підписаний від імені бенефіціара - Генеральним прокурором Р. Рябошапкою, та від імені виконавчого директора такої собі міжнародної організації права розвитку (ІДПО) - Леваном Дучідзе у вересні 2019 року, який був започаткований ще у травні 2015 року. Звертає на себе увагу, хто є донором цього проекту, хто його фінансує. Не дивуйтесь, це не Уряд України (хоча кошти і не такі уже й великі для держави), а Уряд США через Бюро з міжнародних питань у сфері боротьби із незаконним обігом наркотиків та правоохоронних  питань, Державний Департамент США, відділ з правоохоронних питань Посольства США в Україні!!!
 
   Враховуючи, що метою цього проекту є, начебто, сприяння реформі органів прокуратури в Україні з тим, щоб покращити її діяльність шляхом оптимізації  структури і кількості прокурорів, а також приведення функцій та стандартів оцінки діяльності ГПУ у відповідність із Конституцією України, відповідним національним законодавством і головне - «кращими міжнародними практиками». Хіба ні в кого в нашій державі не виникло справедливе запитання, а по якій причині Уряд іноземної держави фінансує і навіть регламентує, яким чином треба «реформувати» українську, підкреслюю, а не американську прокуратуру!?
 
Тобто, саме США, як це мало місце і при створенні НАБУ, та не передбаченого Конституцією України такого собі особливого суду – «Вищого антикорупційного суду», тепер намагається фактично перепідпорядкувати собі і Українську прокуратуру, в зв’язку з чим, про незалежну прокуратуру треба забути, бо як справедливо говорять в народі, «хто платить гроші, той і замовляє музику» Наголошую ще раз, що Україна в особі не Президента нашої держави, не Голови Верховної Ради України і навіть не керівника Уряду України узгоджує план дій по реформуванню національної прокуратури з представником «міжнародної організації» яка діє, без сумніву, в інтересах конкретної іноземної держави, яка і оплачує всі ці дії. І це, не дивлячись навіть на те, що у нас із США зовсім різні судово-правові системи; законодавство цієї заокеанської іноземної держави, яка знаходиться далеко від нас, не є ідентичним із законодавчою базою якою керується Україна, як Європейська держава, прокурори якої у своїй діяльності зобов’язані керуватися як національним українським законодавством, так і Європейською Конвенцією із прав людини і основоположних свобод, та рішеннями Європейського суду з прав людини, тим більше, що загальноєвропейське законодавство у нас має більшу юридичну силу, чим навіть наше національне при застосуванні. Нагадую ще раз, що США не використовують назване європейське право. Але, на превеликий жаль, наші національні особливості не перешкодили нашому Генеральному прокурору підписати цей План дій, де, зокрема, чітко вказані, завдання для української сторони: «змістовно наповнити процес атестації шляхом підготовки запитань для тестування  і практичних завдань, розробити і впровадити концепції сучасного Тренінгового центру, метою якого буде замінити існуючу Національну академію прокуратури України, і т. д.»
 
Далі більше. Вибачте, а на якій підставі Генеральний прокурор нашої держави узгоджував із цією міжнародною організацією (хоч ми чітко розуміємо, інтереси якої іноземної держави вона відстоює), про те, що щонайменше 1000 посад прокурорів (не зрозуміло, у зв’язку з чим?) повинні будуть заповнені завдяки  проведенню, так званого, «зовнішнього конкурсу», тобто шляхом набору в прокуратуру інших, так званих, "нових облич"?!
 
Попри все це, якщо уважно прочитати названий вище «План дій», то звертає на себе увагу і та обставина, що наші доморощені «реформатори» на чолі з новим керівником ГПУ всеодно його реалізовують з чисто «українськими особливостями», тобто, ще з більш гіршими для нашої держави наслідками.
 
Наприклад, до завдань реалізації цього проекту міжнародної допомоги спільним Планом віднесено «забезпечення ефективного розподілу робочого навантаження» на прокурорів і як результат – вже запропоновано зменшення їх загальної кількості, в той час, як із цього документу не вбачається, із якого саме «реального навантаження» виходили ці розробники і підписанти  цього Плану, бо не врахували, що на сьогодні навіть на наявну кількість прокурорів (до 15 тисяч) навантаження є явно фізично непосильним (в середньому  від 300 до 600 впроваджень) на одного прокурора.
 
В цьому ж документі також чітко зазначено як завдання – «проведення атестації прокурорів на всіх рівнях», зверніть увагу, «задля забезпечення того, щоб лише висококваліфіковані професіонали з безсумнівною репутацією залишилися в системі». Тому, і виникає закономірне запитання, а хіба для досягнення цих цілей нове керівництво ГПУ передбачило можливість використання конкурсними комісіями анонімок без будь-яких перевірок їх достовірності??? Хіба для цього нове керівництво ГПУ, до речі, також призначене на ці високі посади без проходження будь-яких атестацій, (я маю на увазі, в першу чергу, заступників Генерального прокурора) вийшло за межі узгодженого цим «Планом» скорочення прокурорів, тобто, не на 15%, а на 30% (5000 тисяч), як озвучили чітко свої наміри Р. Рябошапка і члени його команди? Правда незрозуміло, чим керувався останній, коли видавав накази про створення, так званих, «конкурсних комісій» в Генеральній прокуратурі, куди були включені в кількості аж по 3-и (!) зовсім невідомі нікому особи, начебто, із числа «представників громадськості» як «незалежні експерти» (зовсім не зрозуміло, ким і по яких критеріях вони відбирались), окрім одного, вже, так би мовити, - «штатного члена таких конкурсних комісій» при відборі кандидатів як мінімум, в НАБУ і ДБР? Якщо врахувати, що така «комісія» складається із шести осіб, з яких лише троє є представники прокуратури, і то це з натяжкою, бо аж ніяк не можна назвати прокурором того ж нинішнього «Головного військового прокурора», а тому, виходить, що більшість в такій комісії не є прокурорами, особливо враховуючи, що той же О. Лємєнов не приховує своєї особистої неприязні до прокурорів, «погрожуючи» їм нещадним «вичищенням». І це, друзі, в той час, коли в «Плані дій» передбачалось включати до таких «комісій» хоча б по одному «незалежному експерту»!
 
  І ще звертає увагу на себе одна обставина: сам виконавець, тобто саме названа «міжнародна організація» (а мається у виду - уряд США) зобов'язується надавати експертну допомогу (!) і щодо перегляду та розширення тестів на знання законодавства, які будуть використовуватись під час атестації, аналізувати і розробляти проекти рекомендацій щодо організаційної структури органів прокуратури і головне, звернімо увагу, що це буде виконуватись лише «після консультацій з донором», тобто урядом США. Шановна нова влада, хіба це не є ознакою зовнішнього управління в Україні  з боку США?!
 
Тому, пане Президенте України, прошу переконливо ще раз замислитися, що під Вашим керівництвом «творять» Ваші висуванці з вітчизняною прокуратурою, а через неї – і з національним правосуддям, і до чого це може призвести.    

 

Похожие статьи:

Блог«Наганяї» Генпрокурора: аналіз проведених оперативних нарад

БлогЧи зможе нинішній очільник Генеральної прокуратури України стати найуспішнішим Генеральним прокурором

БлогРеформа прокуратури 2019: чого чекати правоохоронцям?

Блог«Агонія прокуратури, на жаль, добігає до кінця…»

БлогДеякі роздуми від «звіту» Генерального прокурора

Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!