Олексій Баганець
Адвокат, правозахисник

Так чи «зільє» Р. Рябошапка справи по Майдану?

15 листопада 2019
Так чи «зільє» Р. Рябошапка справи по Майдану?

Так чи дійсно нове керівництво Генеральної прокуратури «зливає» кримінальні провадження за підозрою бувшого Президента України В. Януковича і його оточення у вчиненні тяжких і особливо тяжких злочинів як на Майдані, так і пов’язані із розкраданням державного майна? 

Я теж не можу змовчати і не відреагувати на голослівні і непрофесійні  заяви нинішніх Генерального прокурора Р. Рябошапки і його заступника В. Чумака з приводу незадовільної оцінки результатів роботи їх попередників по розслідуванню кровопролитних подій на Майдані в місті Києві та кримінальних проваджень, пов’язаних із корупцією, які інкримінуються бувшому Президенту України В. Януковичу і його найближчому оточенню. Так, я теж погоджуюсь, що можна було досягти значно більших успіхів в цьому розслідуванні протягом 5 років. З цим сперечатися складно. Але, й причин такого становища багато, так би мовити, ціла сукупність. Тому, і намагання новопризначеного Генерального прокурора все «звалити» на бувшого керівника управління спеціальних розслідувань С. Горбатюка є необ’єктивним, а може навіть і навмисним, щоб виконати чиєсь замовлення на усунення від цього розслідування занадто непоступливого керівника слідчого підрозділу. Повідомляю, я не ідеалізую Сергія Вікторовича, я йому прямо в очі говорив про його промахи, очевидні помилки і навіть намагання представити себе в очах суспільства ледь не таким собі «Робін Гудом», яким він в дійсності не є. Але, і звинувачувати одного керівника слідчого підрозділу в тяганині з цим розслідуванням, проводити яке він не міг без участі тих же підрозділів процесуального керівництва, які йому не були та і не повинні були бути підпорядковані, а тим більше, у втраті 2-х томів справи по якомусь, нехай і значущому, епізоду, які за законом повинні знаходитись у відповідного слідчого і наглядового прокурора, теж є, по крайній мірі, неправильно.

 

Про необґрунтованість, а може навіть і відверту упередженість нових керівників, поки що, ГПУ у відношенні до розслідування названих кримінальних проваджень свідчить і їх наполегливе бажання, не дивлячись на надмірну  резонансність цих подій і обіцянки прискорити їх розслідування, якнайшвидше «розігнати» цей, так потрібний, слідчий підрозділ (на мою думку, його потрібно було за всяку ціну зберегти в Перехідних положеннях до КПК на необхідний період), чого, до речі, той же Р. Рябошапка і не приховував, навіть радів, що скоро прокуратура втратить функцію досудового розслідування. При цьому він не вжив всіх необхідних заходів для забезпечення закінчення повного  розслідування по даних кримінальних провадженнях. А для цього новим керівникам ГПУ потрібно було негайно вивчити їх і взяти на себе особисту відповідальність за їх подальше розслідування, чого Р. Рябошапка (до речі, як і його попередник Ю. Луценко) не зробив. Настільки відомо, сьогодні в розслідуванні кримінальних проваджень, про які ведеться мова, панує повний хаос, ніхто розслідуванням уже стільки часу не займається, бо триває, так званий, «аудит» всіх проваджень, які потрібно передати із ГПУ за підслідністю. Ви тільки уявіть, коли це буде зроблено, враховуючи кількість зібраних томів досудового розслідування та, тим більше, в умовах так званого «реформування»?! Про яку тоді їх подальшу перспективу можна говорити?!

 

Але, найбільше, друзі, мене вразило явне небажання названих борців за «очищення» прокуратури вжити необхідні заходи для досягнення позитивних результатів по розслідуванню кримінальних правопорушень, пов’язаних із розкраданням державного майна, що інкримінують Президенту – втікачу і його найближчому оточенню. Причому, мені сьогодні байдуже чим закінчиться досудове слідство за цими резонансними подіями в нашій державі: чи направленням обвинувальних актів до суду, чи їх закриттям!  Тому і виникає питання, на підставі чого і чим керувались  нинішній Генеральний прокурор і його заступник В. Чумак, коли стверджували про те, що із 14,5 тис. томів всіх кримінальних проваджень, які розслідували слідчі під керівництвом С. Горбатюка, начебто, лише 8 тис. томів мали відношення до трагічних подій на Майдані?!

 

А хіба вони їх уже встигли вивчити?  Наскільки зрозуміли всі експерти, новий очільник ГПУ і його заступники цього не зробили і навіть не планували. Якщо ні, то на чому ґрунтуються їх такі висновки? Тим більше, що вони так і не пояснили, яких подій і фактів стосуються інші 6,5 тис. томів, які розслідувались управлінням спеціальних розслідувань. Хіба, може, вони особисто прийшли до висновку про відсутність достатніх доказів вини підозрюваних у даних злочинах? Якщо так, то я їм нагадую, що в такому випадку передбачена законом чітка процедура - кримінальні провадження повинні бути закриті, а підозрювані реабілітовані! Але ж і таких рішень  до цих пір не прийнято. Чи може злочини, у яких підозрювався В.Янукович і його оточення вже декриміналізовані? Також ні. Якщо розслідування по них було проведено неповне і неякісно, то необхідно вжити відповідні заходи до його активізації. Що тут незрозуміло? А так, дійсно, складається враження, що нове керівництво ГПУ прагне чи навіть готує суспільну думку до того, що в майбутньому планує таким чином «відбілити» цей попередній режим. Хоча я теж не виключаю, що і передбачена, так звана, «переатестація» прокурорів може бути використана для реалізації ними саме такого плану.

А як ще можна думати, якщо той же Р. Рябошапка, а потім і його заступник В. Чумак, які взагалі нічого не розуміють у тонкощах досудового розслідування, майже одночасно заявили на весь світ, що доказів причетності В. Януковича до створення злочинної організації, начебто, немає, а бувший офіцер чи навіть генерал прикордонної служби намагався читати журналістам лекцію про те, в якому випадку може вважатися доведеною така найбільш суспільно небезпечна форма злочинної змови! І це при тому, що ні один, ні другий, ще раз наголошую, не вивчали наявні в ГПУ тисячі томів справ цієї категорії, які протягом 5 років розслідувались названим вище управлінням. А, по-друге, що вони обидва, якщо і відкривали колись кримінальний та особливо кримінальний процесуальний кодекси, то це було давно, ми ж розуміємо, якої якості у них юридична освіта, я вже мовчу про їх обізнаність у доказуванні винуватості чи невинуватості, в зібранні, оцінці і перевірці доказів і т.д.

 

Тому, ще раз наголошую, якби вони знайшли можливість і вивчили наявні матеріали досудового розслідування по всіх цих резонансних подіях (хоча і в цьому випадку я сумніваюсь, що вони могли прийти до таких висновків)  то напевно б дізналися, що на цей час вже існують як мінімум кілька судових вироків по затвердженню угод про визнання винуватості, до яких можна відноситись по-різному (я, наприклад, деякі з них вважаю незаконними), у яких зазначено, що В. Янукович організував і очолив злочинну організацію з метою отримання незаконного доходу внаслідок вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів у сфері економіки, у тому числі державної власності.

 

Для прикладу, у оприлюдненому в ЗМІ вироку Краматорського міського суду Донецької області по обвинуваченню такого собі громадянина К. за ст.ст. 255 ч. 1, (участь у злочинній організації) 282.4, 204 ч. 3 КК України чітко вказано, що «взявши на себе функцію загального керівництва злочинною організацію, Особа 1 (мається на увазі Янукович В.Ф.), досудове розслідування стосовно якого здійснюється в іншому кримінальному провадженні, долучив до участі в ній осіб із свого найближчого оточення, зокрема, Особу 2, Особу 3, Особу 4, Особу 5, Особу 6 та інших осіб, яким доручив виконувати функцію керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації» і т.д.   

В цьому ж вироку, який, до речі, вступив у законну силу, також  зазначається, що «основною вимогою до керівників окремих структурних підрозділів злочинної організації, призначених на найбільш важливі посади у вищих органах державної влади, було служіння особисто Особі 1 та готовність виконувати його протиправні і злочинні вказівки всупереч законам України та їх службових обов’язків».

 

Таким чином, я б не радив нашим нинішнім непрофесійним керівникам прокуратури абсолютно голослівно виправдовувати В. Януковича і його найближче оточення без проведення неупередженого і об’єктивного розслідування, навіть якщо комусь сьогодні у владі і не хочеться повного розслідування тих трагічних для України подій, не треба видавати заздалегідь свої бажання і неправомірні наміри.

 

Хоча після таких шкідливих, так званих, «реформаторських» дій а фактично направлених на повне знищення прокуратури в Україні, які вже вчинила нинішня влада, всі причетні до трагічних подій на Майдані, в тому числі і організатори неправомірного застосування сили і особливо – вогнепальної зброї, до мирних громадян, я вже не говорю про колосальні розкрадання державного майна, можуть спати спокійно.

 

        

Похожие статьи:

БлогЧи зможе нинішній очільник Генеральної прокуратури України стати найуспішнішим Генеральним прокурором

БлогЛіквідація військової прокуратури, відповідальність для суддів, очищення прокуратури – майбутні плани команди ЗЕ?

БлогРеволюція гідності: 4 роки потому

БлогРеволюція гідності: 4 роки потому

БлогЗе-ініціативи щодо органів прокуратури

Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!